а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сакат

сакати
Вид збор: Придавка
Ранг: 4187
1. Кој е со повредена рака или нога.
Англиски: disabled Турски: sakat
Употреба: Медицина
Примери:
сакат човек
Ќе остане сакат.
сакат во ногата
2. Кој има недостатоци, фаличен.
Англиски: faulty
Употреба: Преносно значење
Примери:
сакато решение