а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сабјарка

мн. сабјарки
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 50827
1. Вид слатководна риба слична на крап.
Латински: Pelecus cultratus Англиски: sabrefish Албански: shaptushë, lloj peshku
Употреба: Зоологија
2. Вид птица со тенок, плоскнат клун извиткан нагоре во вид на сабја.
Албански: shpatushë, lloj shpeze
Употреба: Зоологија