а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

сабат

Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 27653
Празник во јудаизмот, од петок навечер до сабота навечер, одреден за одмор и ритуали.
Англиски: Sabbath, Shabbat
Употреба: Религија
Примери:
Вчера вечер со појавата на првите ѕвезди заврши сабат.
Изведенки
сабатен прид.
сабатниот