а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рчпал

мн. рчпали
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 43173
1. гранка, стап
Албански: degë, shkop
Употреба: Разговорно
Примери:
Го акна со еден 'рчпал по грбот.
2. Сомустрак, припрост, недоделкан човек.
Англиски: ruffian Албански: kopuk
Употреба: Груб збор , Преносно значење
Примери:
Донесоа едни 'рчпали и ги поставија за џандари.