а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рукне

рукнат; рукнал
Вид збор: Глагол, свршен
1. Викне силно.
Англиски: shout Албански: bërtas
Примери:
Се исплаши и рукна.
(разг.) Како рукнало, така се и озовало.
2. За течност - почне да течe силно.
Англиски: gush Албански: rrjedh
Примери:
Кога рукна вода од чешмата.
3. За група, толпа - почне силно да се движи.
Англиски: press Албански: lëvizje
Примери:
Побрзајте зашто кога ќе рукне народот, ќе поминете.
4. За огин, чад - избие силно.
Англиски: pour Албански: derdh
Примери:
Рукна чад низ покривот.