а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ротира

ротираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 26377
1. заврти, врти, смени, сменува
Англиски: rotate Албански: rotoj
Примери:
Сите ќе ги ротираат.
2. (се ротира) се заврти, се врти, се смени, се сменува
Англиски: rotate Албански: rotohet, rrotullohet
Примери:
Секоја година ќе се ротираат.