а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

романист

мн. романисти
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 48339
1. Специјалист по романистика или студент по романска филологија.
Албански: romanist
Употреба: Лингвистика
2. Специјалист по римско право.
Англиски: lawyer Албански: jurist romanist
Употреба: Правда
3. романсиер
Англиски: writer Албански: romansier, autor
Употреба: Литература , Ретко