а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родител

мн. родители
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 553
1. татко, мајка
Англиски: parent Албански: prind
Примери:
Како добар родител.
2. (обично мн.) Родители - таткото и мајката во однос на своите деца.
Англиски: parents Албански: prindër
Примери:
Да им помогне на своите стари родители.
Без родители.