а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родителски

родителска
Вид збор: Придавка
Ранг: 9859
Кој се однесува на родител, кој им припаѓа на родителите.
Англиски: parental
Примери:
Родителски совет.
Родителска љубов.
Родителски грижи.
Во родителскиот дом.
Изведенки
родителски прил.
На начин својствен на родител.
Пример: Се грижеше за учениците родителски.