а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

родина

родината
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 15617
Татковина, земја каде што се родил некој.
Англиски: native country
Примери:
Мојата родина да биде напредна земја.