а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогушко

Вид збор: Прилог
рогато
Употреба: Народна поезија
Примери:
Што ти пленија стадото / сивото стадо рогушко / рогушко стадо калешо.