а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рогужина

мн. рогужини
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 22268
Постилка исплетена од рогоз.
Употреба: Дијалектен збор
Изведенки
рогузина ж.