а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

решавачки

рашавачка
Вид збор: Придавка
Ранг: 9803
Главен, основен, најважен; кој го определува понатамошниот развој.
Англиски: decisive
Примери:
Решавачка сила.
Во решавачкиот момент.
Решавачки потег.
Решавачка борба.