а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ренџер

мн. ренџери
Вид збор: Именка, машки род
Војник со специјална обука.
Англиски: ranger
Употреба: Воен термин
Изведенки
ренџерски прид.
ренџерскиот
Пример: ренџерска чета