а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рентабилен

рентабилни
Вид збор: Придавка
Ранг: 39794
Кој се исплатува, целесообразен во стопански поглед, доходен.
Англиски: profitable Албански: rentabël
Употреба: Економија
Примери:
Рентабилна фабрика.
Рентабилна гранка.