а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

резба

резбаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Длаби, реже, копаничи, обично во дрво.
Англиски: carve
Примери:
Тој цела ноќ резбаше во дрвото.
Тие резбаа рамки со многу убави форми.
Изведенки
резбање ср.
глаг. им.