а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

редуцира

редуцираат; редуцирал; редуцирајќи
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 15011
1. Намали, намалува, скрати, скратува; подложи, подлага на редукција.
Англиски: reduce Албански: reduktoj
Примери:
Ни ги редуцираа средствата.
2. (се намали) Се подложи, се подлага на редукција.
Англиски: reduce Албански: reduktoj