а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

ребри

(се) ребрат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21840
Се прави важен, покажува сила и надмоќ.
Англиски: puff up
Примери:
Тој се ребреше пред нас.
Таа се ребреше во новите скапи алишта.