а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расчини

расчинија; расчинил; расчинет
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44461
1. Растопи, раствори, направи водлесто.
Англиски: soak Албански: shkrij, tret
Примери:
Расчини го квасецот.
2. Лиши од чин.
Англиски: degrade Албански: degradoj
Употреба: Книжевен збор , Ретко
3. За огин - распали, разгори.
Англиски: light Албански: kall, ndez
Употреба: Народна поезија
Примери:
Расчинија силни огнови.