а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

расцепен

расцепениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 22378
Скинат, со расцеп, со процеп - обично за облека, текстил и сл.
Англиски: split
Примери:
расцепено здолниште
Тесен фустан расцепен од едната страна.
расцепени панталони
расцепени пердиња
Изведенки
расцепеност ж.