а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

распредели

распределат; распределил; распределен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19011
1. Раздели нешто меѓу мнозина по определен ред.
Англиски: distribute Албански: shpërndaj, distribuoj
Примери:
Правилно да го распределат доходот.
Стариот им го распредели имотот на синовите.
2. Сложи во определен ред, распореди, размести.
Англиски: distribute Албански: shpërndaj
Примери:
Не распределија по бригади.
Библиотекарот ги распредели книгите.
3. (се распредели) се распореди, се размести
Англиски: distribute Албански: shpërndaj
Примери:
се распределивме по групи.