а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскрсница

мн. раскрсници
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 5271
Место каде што се пресечуваат неколку улици, патишта.
Англиски: intersection, crossroad Албански: udhëkryq
Употреба: Транспорт
Примери:
Се сретнале на една раскрсница.
(разг.) На раскрсница (е, се наоѓа, стои).