а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раскисне

(се) раскиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35005
1. Кисне нешто до размекнување.
Англиски: soak Албански: lagem, qullosem
Примери:
Раскисни ги опинците.
2. (се раскисне) се натопи, се размекне
Англиски: soak Албански: lagem, qullosem
Примери:
Се раскиснаа веќе килимите.