а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разреже

разрежат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Раздели нешто на делови со режење.
Англиски: slice, split Албански: ndaj në pjesë, gdhend
Примери:
Не сум јаболко да ме разрежеш.
2. Оддели со нешто што реже едно од друго - страници на книга, списание и сл.
Англиски: cut open Албански: ndaj
Примери:
Остави, тој ќе ги разреже книгите.
3. За данок, прилог, придонес - одмери, определи.
Англиски: determine Албански: përcaktoj
Употреба: Економија
Примери:
Кога ќе го разрежат данокот за минатата година?