а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздува

раздуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23841
1. Со дување разнесе нешто лесно, распрсне.
Англиски: blow away Албански: fryj, shpërndaj
Примери:
Ветрот ги раздува брзо облаците.
2. Со дување распали, разгори оган.
Англиски: kindle Албански: ndez, vë zjarr
Примери:
Раздувај го огнот за да се разгори.
3. (се раздува) Почне силно да дува.
Англиски: blow Албански: fryj
Примери:
Ама се раздувал ветров.
4. (се раздува) се разлути
Англиски: enrage Албански: tërbohem, zemrohem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тате пак нешто се раздувал.