а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздвои

раздвојат; раздвој, раздвојте; раздвоив; раздвоија; раздвоил; раздвоен; (ќе) раздвоев, (ќе) раздвоеја; (ќе) раздвоел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6046
1. Раздели на два дела.
Англиски: halve Албански: gjysmoj
Примери:
Дури на ридот групата ја раздвоија.
2. Оддели еден од друг или едно нешто од друго; раскине брак, разведе сопрузи.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Така се беа фатиле, што одвај успеавме да ги раздвоиме.
Судот ги раздвои.
3. Внесе раздвоеност, разединетост.
Англиски: split Албански: ndaj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таквата политика на режимот го раздвои народот.
4. (се раздвои) Се раздели на делови.
Англиски: split Албански: ndaj
Примери:
Кога стигна војската до раскрсницата, се раздвои на повеќе групи.
5. (се раздвои) Престане да е заедно со некого; прекине врски или односи со некого, се разведе.
Англиски: separate Албански: ndaj
Примери:
Уште тогаш се раздвоивме со брата ми.
6. Стане противречен.
Англиски: differ Албански: nuk pajtohet
Употреба: Преносно значење
Примери:
Не можеа да бидат повеќе во една група, погледите им се раздвоија.