а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздалечи

раздалечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Наголеми растојание помеѓу предмети.
Англиски: distance Албански: largoj, distancoj
2. (се раздалечи) се оддалечи
Англиски: distance Албански: largohem