а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раздаде

Види и: даде (св.)
раздадат; раздадам; раздај, раздајте; раздадов, раздадовме, раздадоа; раздал; (ќе) раздадев, (ќе) раздадеа; (ќе) раздадел; раздаден
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13688
Даде од нешто на мнозина, распредели меѓу сите, меѓу мнозина.
Англиски: distribute
Примери:
Ги раздаде парите на сиромаси.
Ние сѐ раздадовме како на парастос и сѐ уште продаваме.