а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развод

мн. разводи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7154
1. Разведување на брак.
Англиски: divorce Албански: divorc, ndarje
Употреба: Правда
Примери:
Бараше развод.
Доби развод.
2. Разведување, она што се разведува.
Англиски: dispatch Албански: ndarje, dispeçim
Примери:
Разводот на струјата.
Разводот на стражата.