а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разводени

разводенат; разводенет
Вид збор: Глагол, свршен
разводни
Англиски: dilute
Примери:
Имам впечаток дека молкнале, гледаат во земја и чекаат да ја разводенат неговата оставка.
Тоа е единствен можен начин кризата да стивне, да се разводени или состојбата да се нормализира.
Изведенки
разводенување ср.
Пример: разводенување на лошите вести