а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

развлече

развлечат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6602
1. Со влечење одолжи, раздолжи.
Англиски: stretch Албански: tërheq, zgjas
Примери:
Ја развлече преѓата.
2. Разнесе, остави на разни места.
Албански: shpërndaj
Примери:
Му ги развлекоа сите книги.
3. одолжи, завлече
Англиски: postpone Албански: shtyj, zgjas
Примери:
Многу ја развлече работата.
4. (се развлече) се одолжи
Англиски: stretch Албански: zgjas
Примери:
Жетвата многу се развлече.