а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

разбликне

разбликнат, разбликнаа, разбликнал, (ќе) разбликнеше
Вид збор: Глагол, свршен
1. Бликне, потече со силен интензитет, во големо количество.
Англиски: gush
Примери:
Водата разбликнала од пукнатината.
2. Се рашири со голем интензитет.
Англиски: spread
Употреба: Преносно значење
Примери:
Омразата му беше разбликнала по целата снага.
Изведенки
разбликнува несв.
(се) разбликнуваат