а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раби

Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 21533
Прави рабови, порабува.
Англиски: border
Примери:
Јас сега учам да шијам, па цел ден само рабам.
Танко рапче рабило.