а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рабест

рабеста
Вид збор: Придавка
Ранг: 31659
1. Што има многу рабови.
2. Што е со остри рабови.
Примери:
Дождот пробиваше низ лошо подредените рабести ќерамиди.