а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

рабат

мн. рабати
Вид збор: Именка, машки род
Попуст од продажната цена.
Англиски: rebate, discount Албански: rabat
Употреба: Економија
Примери:
На книжарниците им се дава 15 отсто рабат.