а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

раатиса

раатисат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32555
1. Ослободи од грижи, успокои.
Англиски: relax Турски: rahatlamak Албански: rahatoj
Примери:
Ги раатиса од арамијата.
Јас ќе те раатисам тебе.
2. (се раатиса) Се ослободи од грижи , се успокои, заживее спокојно, без грижи.
Англиски: relax Албански: rahatoj
Примери:
Си отиде дома и се раатиса.
Ми се раатиса главава од нив.