а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пљачки

пљачките
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 6922
Алишта, предмети од покуќнината и сл.
Англиски: clothes
Примери:
Го наполнила ковчегот со пљачки.
Спакувај си ги пљачките и оди си!
Го остава добитокот, ги фрла пљачките, децата и трча, ништо друго не знае да направи.