а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пукало

мн. пукала
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 16907
1. Направа со која се пука.
Англиски: gun Албански: revole
2. Вид детска играчка од бозел со која се пука.
Англиски: rattle Албански: pistolë
3. Направа со која се прават пуканки.
Англиски: popcorn pan Албански: tigan për popkornë
Употреба: Гастрономија