а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прчи

прчат; прчел
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 14213
1. Подава нанапред, истакнува некој дел од телото (усни, гради; кај животно - муцка, опашка).
Англиски: stand out
Примери:
Таа силно ги прчеше усните кон огледалото.
2. (се прчи) За коза - се пари, се спарува.
Употреба: Зоологија
3. (се прчи) Се прави важен.
Англиски: puff up
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се прчеше со туѓ автомобил.
Таа се прчи со туѓа облека.
Изведенки
прчење ср.
глаг. им.