а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прочит

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
прочитување
Англиски: reading
Употреба: Книжевен збор
Примери:
Овие места во учебникот се само за прочит.
Уште од првиот прочит се забележува тоа.