а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прочешла

прочешлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 51504
1. Исчешла набрзина, како било.
Англиски: comb Албански: kreh
Примери:
Ја прочешла косата.
2. Детално пребара, истражи некоја работа.
Англиски: comb Албански: kërkoj detaisht, kreh
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ги прочешлавме сите документи и не најдовме ништо сомнително.
Изведенки
1. прочешлува несв.
прочешлуваат
2. прочешлување ср.
глаг. им.