а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прочепка

прочепкаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 32125
1. Чепка, исчепка малку, донекаде; со чепкање отстрани нешто.
Англиски: scratch Албански: shkëpurdh, dlir
2. Избара, пребара, разгледа, извиди нешто.
Англиски: search Албански: kërkoj, rrëmoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Прочепка по рафтовите и ја најде книшката.
Прочепкајте го малку тоа прашање.
Изведенки
прочепкува несв.
прочепкуваат