а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

прочекори

прочекорат; прочекорил; прочекорен
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да чекори.
Примери:
Луѓе кои немаат ниту еден чекор прочекорено низ улиците каде живеат овие деца.