а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процут

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 19975
1. Цутење, почеток на цутење.
Англиски: blossom Албански: lulëzim
2. Бујно развивање, расцвет, расцут.
Англиски: heyday Албански: lulëzim, kulminacion
Употреба: Преносно значење
Примери:
Направи вистински процут во сите сфери од животот
Процут на културата во нашата земја.
Процут на трговијата во нашите градови.