а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процути

процутат; процутел; процутен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 20281
1. Пушти цут, процвета, расцвета, расцути.
Англиски: blossom Албански: lulëzon
Примери:
Први процутија бадемите.
2. Се разубави, се развие во нешто убаво.
Англиски: blossom Албански: lulëzon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Девојчето просто процути.
3. Достигне висок степен на развиток; доживее процут.
Англиски: blossom Албански: lulëzon
Употреба: Преносно значење
Изведенки
1. процутува несв.
процутуваат
2. процутување ср.
глаг. им.