а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процес

мн. процеси
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 574
1. Постепена измена на некоја појава, состојба, тек на развиток на нешто.
Англиски: process Албански: proçes
Примери:
Тоа е природен процес.
2. Дејства преземени со цел постепено да се дојде до некаков резултат, цел.
Англиски: act Албански: veprim
Примери:
Творечки процес.
Процес на добивање алуминиум.
3. Состојба на развиток на определена болест.
Англиски: status Албански: statusi
Употреба: Медицина
Примери:
Гноен процес.
4. судска постапка, расправа
Англиски: process Албански: proçes
Употреба: Правда
Примери:
Започна судскиот процес против обвинетите за грабеж.