а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процесира

процесираат
Вид збор: Глагол, свршен и несвршен
Ранг: 38307
обработува, проследува
Англиски: process
Примери:
Тоа ќе се процесира и до мозокот.
Просечно месечно банката процесира околу 80 до 100 станбени кредити.
Изведенки
процесуира св. и несв.
процесуираат