а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процеп

мн. процепи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 7073
1. Пукнатина или тесен орвор.
Англиски: crack Албански: çarje
Примери:
Ѕиркаше низ тесниот процеп на вратата.
Зад карпата имаше голем процеп во каменот.
2. Исечено, распорено место.
Англиски: slit Албански: çarje, prerje
Примери:
Направи процеп за главата.
Изрази
Се вие како змија во процеп - се наоѓа во тешка, безизлезна ситуација.