а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процепи

процепат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 43026
1. Направи процеп.
Англиски: split Албански: çaj, ndaj
Примери:
Молња ги процепи облаците.
2. За звук, глас - одекне силно.
Англиски: resound Албански: ushton, gjëmon
Употреба: Преносно значење
Примери:
Ноќта ја процепи рафал.
Изведенки
1. процепува несв.
процепуваат
2. процепување ср.
глаг. им.