а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

процентуален

процентуалниот
Вид збор: Придавка
Што е изразен во проценти.
Англиски: proportional
Примери:
Процентуален однос.
Изведенки
процентуално прил.
Пример: Сите групи се процентуално застапени.